Dekoracje okien

FIRANY

Zwiewne i lekkie. Białe i kolorowe, gładkie i we wzory. Bogaty wybór tkanin dowodzi, że firany wciąż są bardzo popularne, choć innych sposobów dekoracji okien przybywa.
Firany doskonale sprawdzą się w roli lekkiej przesłony okna. Można je stosować samodzielnie lub w parze z zasłonami czy innymi przesłonami, którym dodają lekkości. Firany wykonuje się z przeróżnych tkanin. Najbardziej popularne to woale, organtyny, markizety, tiule i siateczki oraz ich nowoczesne połączenia jak semiwoale czy lekkie tkaniny o splocie bawełnianym.
Firanki można modelować na różne sposoby, tak by pięknie udekorować, podkreślić kształt okna czy wpuścić rozproszone światło dzienne.  Jest to możliwe dzięki wymyślnym, pięknym taśmom marszczącym, pasmanterii w postaci koralików czy uroczych koronek.  
Choć do wyboru jest wiele fantazyjnych wzorów szycia firan, doskonały efekt dekoracyjny można już osiągnąć poprzez zastosowanie długich elegancko umarszczonych, prostych szali czy romantycznie podpiętych na boki.

 

ZASŁONY

Tworzą przytulny nastrój, podkreślają charakter wnętrza. Mogą pełnić tylko rolę dekoracyjną ale też mogą stanowić funkcjonalną osłonę przed światłem słonecznym czy wzrokiem sąsiadów ;-). 
Styl zasłon zależy od wybranej tkaniny oraz od sposobu jej upięcia.  Wykonujemy różne warianty zasłon:

 • na taśmie, doskonały wariant dla zasłon dekoracyjnych, bez opcji przesuwania
 • na przelotkach, które najkorzystniej układają tkaninę
 • na systemie Wave  (fala)– idealne rozwiązanie kiedy poszukujemy zasłon do zasłaniania
 • na tunelu – proste ale jakże urocze
 • na szelkach, które świetnie uzupełniają wnętrza w stylu prowansalskim, rustykalnym

Aby zsunięte na boki zasłony ładnie się układały, warto podpiąć je dekoracyjnymi sznurami, klamrami czy szarfami uszytymi z odpowiednio dobranej tkaniny. Wybierając okienną biżuterię, postaramy się, by współgrała stylistycznie z całą kompozycją.

 

ROLETY RZYMSKIE

to coraz bardziej popularna, niezwykle atrakcyjna i bardzo funkcjonalna forma dekorowania i zasłaniania okien. 
Rolety rzymskie po podciągnięciu układają się w regularne poziome fałdy, które się całkowicie rozprostowuję, kiedy opuścimy roletę.
Odpowiednio dobrane tkaniny oraz dodatki pasmanteryjne powodują, że ten rodzaj dekoracji świetnie wkomponuje się zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i klasyczne.
Rolety rzymskie często stosowane są jako samodzielne dekoracje we wnętrzach minimalistycznych, świetnie sprawdzają się również, tam  gdzie nie ma miejsca na zastosowanie klasycznych firan czy zasłon.
Całość swojego uroku i funkcjonalności oddają natomiast w zestawie z dekoracyjnymi  zasłonami czy też jako forma zasłaniania okien w połączeniu z tradycyjnymi firanami.

Rolety rzymskie wykonujemy w trzech podstawowych modelach:

 • ze szprosami
 • z taśmą pionową
 • z taśmą poziomą

Rolety mogą być wykonane:

 • z 1 rodzaju tkaniny
 • lub z doszywanymi dekoracyjnymi listwami

Listwy te mogą mieć różne fantazyjne kształty, mogą być ozdabiane pasmanterią,  efektownymi drążkami czy aplikacjami.

Korzystając z różnorodności tkanin i dodatków staramy się aby nasze rolety rzymskie były niepowtarzalne i doskonale komponowały się ze stylem wnętrza, dla którego zostały stworzone.
Alternatywą dla rolet rzymskich, są również rolety austriackie i londyńskie, różniące się sposobem marszczenia tkaniny. Po ich podciągnięciu powstają dekoracyjne bufki, które nadają wnętrzu romantyczny charakter.

 

EKRANY / PANELE

PANELE lub inaczej EKRANY, to pasy tkaniny, uszytej bez marszczenia, obciążone na dole specjalną listwą lub ozdobnym drążkiem.

Wykonujemy je w wielu wariantach , np. jako:

 • ekrany proste
 • ekrany a’la roleta
 • z fałdą (na kokardki lub szelki)
 • z tubką
 • wachlarze
 • lub w kombinacjach powyższych wariantów

Ekrany / panele występują w wersji wykonanej z 1 rodzaju tkaniny lub też z doszywanymi dekoracyjnymi listwami. Listwy te mogą mieć różne fantazyjne kształty, często ozdabiane są też koralikami, wypustką lub specjalnymi aplikacjami.
W jednym zestawie można łączyć ekrany o różnych kolorach, wzorach i długościach. Dbamy przy tym o to, aby całość była spójną koncepcją dekoracyjną.

Ekrany mogą być mocowane do każdego karnisza:

 • na żabki lub agrafki
 • na rurce karnisza
 • na rzep

Aby jednak w pełni korzystać z wygody, którą dają panele polecamy karnisze z profilami zamiast rurek lub nowoczesne karnisze szynowe, które posiadamy w ofercie.
Ekrany mogą też występować w postaci kompletnego systemu paneli przesuwnych (paneli japońskich) sterowanych  za pomocą sznurka lub drążka, a nawet pilota zdalnego sterowania.

 

ŻALUZJE

Żaluzje tworzą poziome lamelki, których położenie reguluje specjalny mechanizm. Żaluzje podobnie jak rolety, można podciągać na dowolną wysokość, na ogół jednak dopływ światła z zewnątrz można precyzyjnie regulować ustawiając lamelki pod odpowiednim katem. Przy okazji nie ograniczamy swobodnego przepływu powietrza w pomieszczeniu.
Żaluzje na powrót zyskują na popularności, nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zaczęliśmy doceniać nie tylko ich walory praktyczne, ale też dekoracyjne. Krótko mówiąc żaluzje są coraz ładniejsze i można je dobrać do wnętrza w każdym stylu.
Obecnie mamy do wyboru nie tylko żaluzje aluminiowe, dostępne w najróżniejszych kolorach ale również piękne, aktualnie bardzo modne żaluzje drewniane. Przepięknie harmonizują one z zasłonami tworząc przytulne i stylowe wnętrze.

 

PLISY

Żaluzje plisowane, inaczej plisy, to nowoczesne i funkcjonalne osłony okienne. Są wykonane ze specjalnych tkanin i składają się w charakterystczną harmonijkę. Można je przesuwać z góry na dół lub z dołu do góry. Specjalne prowadnice pozwalają zatrzymać plisę w dowolnej pozycji. Ta funkcja czyni ją bezkonkurencyjną osłoną dla okien na parterze. Wielką zaletą plis jest to, że bardzo dobrze komponują się z firanami, zasłonami czy firanowymi roletami rzymskimi. Stanowią neutralną bazę do dekorowania okna tkaninami. W dzień zapewniają osłonę przed słońcem, a wieczorem dbają o prywatność naszego domu, chroniąc przed wzrokiem ciekawskich ;-)

 

Plisy mają też dodatkowe funkcje:

- w wersji blackout, czyli zaciemniejące - są świętnym rozwiązaniem do sypialni

- w wersji odbiającej światło - ograniczą nagrzewanie się wnętrza

 

Oferujemy plisy w wersji dla tradycyjnych okien oraz w wersji dla okien dachowych.

Prowadnice w naszych plisach są aluminiowe i występują w wielu wersjach kolorystycznych.

Posiadamy szeroki wybór tkanin, które prezentujemy w specjalnych katalogach.

 

Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą plis.